Wzór podania do bierzmowania
Nowe Miasteczko, dnia 19.05.2026 r.
Imię i nazwisko
Adres
Jego Ekscelencja
Ksiądz Biskup Diecezjalny
Tadeusz Lityński
dot. - prośba o udzielenie Sakramentu Bierzmowania
Ja (imię i nazwisko) włączony(a) do wspólnoty Kościoła Świętego przez Sakrament Chrztu Świętego, pragnę stać się dojrzałym(ą) i odpowiedzialnym(ną) za życie nadprzyrodzone, które otrzymałem(am) od Boga. W pełni świadom(a) tego jaki dar mam otrzymać przez Sakrament Bierzmowania pragnę także podjąć obowiązki, które wypływają z jego przyjęcia.
Przez przyjęcie Sakramentu Bierzmowania pragnę stać się dojrzałym(ą) w wyznawaniu wiary i dbając o ciągły rozwój mego życia wewnętrznego, doskonalej żyć według jej zasad. Otrzymując ten sakrament zobowiązuje się, że (tutaj wpisać zobowiązanie)
Przez szereg miesięcy przygotowałem(łam) się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania poprzez udział w niedzielnej Mszy Świętej, częstą spowiedź, przyjmowanie Komunii Św. oraz uczestniczenie w spotkaniach formacyjnych.
Moim Patronem jest (tu wpisać Patrona).
Świadkiem mojego Bierzmowania jest (tu wpisać imię i nazwisko świadka).
Podpis
PODANIE
- tekst ma być napisany własnoręcznie długopisem lub piórem - ma zmieścić się tylko na 1 stronie
- na białym papierze formatu A 4
- kartkę nie zginamy
- marginesy: lewy – 3,5 cm, prawy – 1 cm
- zachowujemy akapity
- starannie, czytelnie
- podpis czytelny
1. Świadek do Bierzmowania - najlepiej gdy nim będzie ojciec chrzestny/matka chrzestna, sam był bierzmowany, jeżeli żyje w związku małżeńskim to związku sakramentalnym, uczęszcza na msze św., prowadzi życie zgodne z wiarą i ma wspierać bierzmowanego w rozwoju wiary. Nie powinien to być tylko o rok starszy kolega czy koleżanka.
Należy podać dane świadka: imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania. Jeżeli świadek nie mieszka w naszej parafii, to kandydat musi dostarczyć zaświadczenie z parafii zamieszkania świadka o tym, że może być świadkiem bierzmowania (to nie śwaidectwo, że ktoś był u bierzmowania)
Świadkiem bierzmowania powinna być osoba która jest:
1. Dojrzałym chrześcijaninem - bierzmowana
2. Głęboko wierząca
3. Praktykująca - uczestniczenie w życiu Kościoła
Świadek przede wszystkim musi być wierzący i praktykujący.
Kościół zaleca aby był to rodzic chrzestny.
Nie powinni to być rodzice dziecka.
Nie powinien to być rówieśnik, ani chłopak czy dziewczyna z którą się obecnie "chodzi".
Powinna być to osoba która jest dla bierzmowanego dużym autorytetem, w kwestiach życia, wiary i moralności.
Dobrze by było gdyby dla dziewczyny świadkiem była kobieta a dla chłopaka mężczyzna.
Powinno być dla nas czymś oczywistym że osoba którą weźmiemy sobie za świadka będzie się interesowała naszym życiem aby nas podtrzymywać i gdy będzie taka potrzeba to otrzymamy od miej wskazówki, pomoc, uwagi ewentualnie reprymendę, za każdą pomoc należy z miłością podziękować bo to przecież my prosiliśmy tę osobę o to aby za nas poręczyła i świadczyła i pomagała powstawać.
Obowiązki Świadka od bierzmowania:
· Modlitwa za swojego podopiecznego.
· Zainteresowanie o jego rozwój religijny.
· Napominanie gdy zrobi coś źle i pomoc w powrocie na właściwą drogę.
2. Patron - nie jest drugim imieniem. Nie używamy jako "ozdobnika" do nazwiska - ale jest on żywą osobą, będąca u Boga, którego wybieramy by nas wspierał. Życiorys patrona wpisujemy do indeksu. A na podaniu tylko jego imię.
Każdy i każda z Was powinien wybrać sobie patrona, orędownika który przed obliczem Pana Boga i wobec wszystkich aniołów i świętych będzie wypraszał dla was łaski.
Dzięki tym łaskom będziecie kroczyć po wąskiej drodze dźwigać każdego dnia własny krzyż i niestraszne wam będą potknięcia w postaci pokus szatańskich, gdyż będziecie potrafili się opierać zakusom nieprzyjaciela a gdy doświadczycie upadku będziecie zaraz powstawać wzmocnieni do nowej walki.
Wybór świętego patrona to sprawa indywidualna dla każdego kandydata. Przy wyborze patrona należy się kierować jednak kilkoma punktami zamieszczonymi poniżej:
· Powinienem znać życiorys świętego.
· Powinien istnieć fakt, sytuacja, detal, akt wiary czy po prosu sposób na życie, który przemawia do mnie za jego wyborem.
· Powinienem wiedzieć kiedy mój patron obchodzi wspomnienie, w końcu jest to kolejna okazja do świętowania imienin.
Nie porozumieniem jest szukanie na siłę patrona po imieniu na którym mi zależy.
Kolejne nie porozumienie to znalezienie świętego który praktycznie posiada bardzo mizerne wzmianki o jego życiu.
Kolejne nieporozumienie to wybór patrona którego imię powszechnie uchodzi za niewłaściwe, czy śmieszne.
Poniżej zamieszczam link, który odnosi się do stron, na których znajdują się żywoty świętych Pańskich.
http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/alfabet.php3
3. Myślimy o odpowiednim stroju
4. Ofiara - 120 zł (z tego 10 zł za krzyż) - proszę przynieść na najbliższe spotkanie - kwietniowe (poświęcenie krzyży w kwietniu)
5. Próba i spowiedź dla kandydatów i świadków - prawdopodobnie w niedzielę 17 maja około godz. 18.00 - kościół Opatrzności Bożej
6. Bierzmowanie 19 maja o 17.00 - kościół Opatrzności Bożej (należy być o 16.15)